یک فنجان قهوه با طعم دگرش، در کافه دگرش

درون پست – کانال لاین و تلگرام – ویتامینها

از نیمه قرن شانزدهم میلادی که نخستین کافه‌ها در استانبول امروزی افتتاح شدند تا دهه ۱۶۶۰ که یک گیاه شناس آلمانی، کافه‌ها را به قاره سبز شناساند، کافه محلی شد برای مردم تا نیاز به گفتگو با یکدیگر درباره افکار، نظرات و اعتقادات خویش را تأمین کرده و روابطشان را بهبود ببخشند.

کافه در ایران و به صورت امروزی نیز از دوران صفویان و در زمان سلطنت شاه عباس اول در شهر اصفهان پدید آمد. کافه که بعدها به قهوه خانه تغییر نام داد به گفته جعفر شهری در کتاب تهران قدیم گویی «مدرسه، مکتب، دبستان و دبیرستان و دانشگاهی بود که شخصیت خوب و بد مردم در آن شکل می‌گرفت»؛ قهوه خانه یا همان کافه، محلی بود برای حضور و تبادل نظر دانشمندان، اهالی فرهنگ، اشراف و مردم کوچه و بازار.

در اینجا قصد نداریم به جزییات تاریخچه کافه و قهوه خانه در ایران و جهان بپردازیم، بلکه مرادمان از بازگویی تاریخ، اشاره به آن بخش از فرهنگ سنتی و پرمغز ایران زمین است که گرایش به زندگی اجتماعی، گفتگو و تحکیم و توسعه روابط، به مثابه توشه ای فرهنگی، در ناخودآگاه روشنفکران، هنرمندان و عموم مردم آن دوران ریشه دوانیده و دیدن، شنیدن، فکر کردن و تشویق به چالش‌های درونی و بیرونی را زمینه سازی کرده است.

این کلمات را از آن منظر برای خوانندگان و همراهان دگرش، به ویژه شما دوست عزیز که همواره همدل و مشوق دگرش بوده‌اید، مطرح کردیم که افتتاح “کافه دگرش” را نوید بدهیم، مکانی برای تبادل نظر، گفت و شنود، و… دگرشی دیگر.

سایت دگرش که چند ماهی تا یک سالگی آن مانده با دوازده دسته بندی موضوعی، شصت و یک نوشته تولیدی و یا ترجمه شده و بالغ بر پانصد و پانزده اظهارنظر پر مهر و دوست داشتنی، هم نوا با ندای آسمانی ماه میهمانی مهربان بالانشین، شما دوست عزیز و یار همراه را به “کافه دگرش” دعوت می‌کند.

CafeDegareshLogo4Nwslttr

برای کافه فضایی بس متفاوت در نظر گرفته‌ایم، میزهای گوناگونی که حق انتخاب به شما می‌دهند تا بر سر هر کدام حاضر شده و از نزدیک با میزبانان و میهمانان آن‌ها آشنا شوی؛ از میز آموزش و خودشناسی و خودباوری و کسب و کار و ثروت آفرینی بگیر تا میز تندرستی جسم و روان و معنویت و روابط فردی و موفقیت و راهکارها. در کافه دگرش، حرف‌های خنده دار هم می‌توان زد، میز مخصوص خودش را دارد. کتاب، کتاب هم می‌توانی بخوانی و پیشنهاد بدهی و دست آخر میز مرموز و دوست داشتنی که هر کسی را به سمت خود جذب می‌کند، میز قصه های زندگی من!.

اینجا در کافه دگرش، انواع نوشیدنی‌های سرشار از معنویت و زندگی سرو می‌شود. اینجا در دگرش اما، آماده سازی سفارش این مشتری بر عهده آن مشتری است و آن مشتری می‌تواند تقاضایی از این مشتری داشته باشد!، خلاصه آنکه در کافه دگرش کافه‌چی و کافه دار و مهمان کافه (مشتری) همه هم یکی هستند و هم یکی نیستند.

در کافه دگرش همه با هم سفارش می‌دهیم، می‌نوشیم، می‌شوییم و دوباره از نخست …

کافه دگرش، پاتوق همه کسانی است که حرف‌های زیادی برای گفتن دارند اما دلشان یک فنجان قهوه با طعم دگرش می‌خواهد تا زبان بگشایند، تا سبک شوند.

کافه دگرش، پاتوق همه کسانی است که تجربه های تلخ و شیرین دارند و جایی می‌خواهند برای عرضه تجربه های گران‌بها، جایی برای یافتن گمشده های درون.

کافه دگرش، مجالی است برای داستان سرایی، برای قصه شنیدن و جایی برای روراست بودن با خویش.

کافه دگرش، هفت روز هفته، بیست و چهار ساعته سرویس می‌دهد، نه به ده نفر که به ده‌ها و ده‌ها نفری که دلشان لک زده برای یک فنجان قهوه با طعم دگرش.

مثل همیشه منتظر نظرات ، پیشنهادات و انتقادات پر مهر شما یاران و همراهان دگرش هستیم.

CafeDegareshLogo4Nwslttr

اپ ساز و اپلیکیشن ساز

مطالب مرتبط