Photo Credit To flickr.com

۱۰ نکته در مورد اعضای بدخواه خانواده

درون پست – کانال لاین و تلگرام – ویتامینها

خانواده به‌عنوان اولین پناهگاه امن ما شناخته می‌شود، هرچند گاهی بدترین ضربه‌های عاطفی را از همین پناهگاه امن می‌خوریم.

کنار گذاشتن دوستان و آشنایانی که موجب آزار شما می‌شوند زیاد اتفاق می‌افتد و توصیه‌های فراوانی در این مورد موجود است اما کنار گذاشتن اعضای خانواده‌تان که موجب ناراحتی شما می‌شوند چه؟

خیلی از ما امکان اینکه محل زندگی‌مان را تغییر بدهیم و از خانواده‌مان فاصله بگیریم، نداریم. پس چه باید کرد وقتی‌که یکی از اعضای خانواده با رفتارش زندگی‌مان را خراب می‌کند؟ چگونه بااحساس وظیفه، پریشانی، خیانت و اندوه کنار بیاییم؟

اولین حقیقتی که باید با آن مواجه شوید این است که این‌طور نیست که همه مردم دنیا خانواده سالمی داشته باشند و بتوانند به آن تکیه کنند و هر وقت دلشان گرفت به دیدنشان بروند و یا به آن‌ها تلفن کنند. هر خانواده‌ای بر پایه عشق، احترام و حمایت متقابل بنا نشده است. گاهی خانواده در ابتدایی‌ترین معنای خود باقی می‌ماند و صرفاً نسبت خونی بین افراد آن برقرار است. گاهی خانواده زمینه رشد ما را فراهم می‌کند و گاهی برعکس ما را در هم می‌شکند.

نکته دومی که باید در نظر بگیرید این است که عضو بدخواه خانواده‌تان ممکن است گذشته سختی داشته باشد، گذشته‌ای بدون حمایت عاطفی و عشق. این افراد به شنیده شدن، حمایت عاطفی و اهمیت نیاز دارند. (هرچند دلیل رفتار آزاردهنده آن‌ها هرچه که باشد شما همچنان باید جانب احتیاط را رعایت کنید و از رفتارهای آن‌ها در قبال خودتان دفاع کنید.)

درست است که مواجه با چنین شرایطی برای هرکسی می‌تواند اندکی متفاوت باشد اما چند قانون و قاعده کلی وجود دارد که به‌منظور مراقبت از خودتان در مواجه با این شرایط باید در نظر بگیرید:

۱- این افراد شاید ذاتاً بد نباشند اما آدم مناسبی هم برای وقت‌گذرانی آن‌هم هرروز نیستند

همیشه آزاری که از طرف اعضای خانواده به شما می‌رسد به‌عمد و از روی قصد نیست و گاهی این افراد کسانی هستند که قصد بدی ندارند و حتی به شما اهمیت می‌دهند ولی نوع رفتار و زندگی آن فرد شمارا مجبور به سازش می‌کند. و همین شمارا مجبور می‌کند که فاصله بگیرید تا بتوانید زندگی‌تان را مدیریت کنید. شما نمی‌توانید هرروز خودتان را خراب کنید فقط به خاطر اینکه به کس دیگری بد نگذرد. قبل از هر چیزی باید زمینه آسایش خودتان را فراهم کنید حتی اگر این کار به قیمت کمتر سپری کردن زمان با شخص خاصی، دوست داشتن او از دور، حذف او به‌طور موقت یا فاصله گرفتن از شرایط موجود به‌منظور فراهم کردن فضای مناسب برای خودتان باشد. شما حق‌دارید که هر کاری را به این منظور انجام بدهید.

۲-این افراد هوشمندانه خودشان را در پس حمله‌های منفعلانه‌ای پنهان می‌کنند

حمله منفعلانه انواع مختلفی دارد اما به‌طورکلی می‌تواند آن را به نزاع غیرکلامی که معمولاً در قالب رفتارهای منفی خود را نشان می‌دهد توصیف کرد. آن‌ها به‌جای اینکه احساسشان را بروز دهند با گرفتن حالت عصبی به چهره خود موضعشان را به شما اعلام می‌کنند. به‌جای اینکه آزادانه اعلام کنند چه چیزی آن ها را ناراحت کرده است راه‌های ساده‌تری را برای نشان دادن ناراحتی‌شان پیدا می‌کنند و آنقدر به این کار ادامه می‌دهند تا توجه شمارا به خودشان جلب کنند و شمارا هم ناراحت کنند. این حالت دقیقاً معرف یک رابطه ناسالم است. این نشان می‌دهد که فرد موردنظر علاقه به روراست بودن با شما ندارد. این را به خاطر داشته باشید که هیچ انسان عاقلی زمانی که امکان بیان کردن موضوع را داشته باشد روش منفعل را در پیش نمی‌گیرد. به‌عبارت‌دیگر اگر مطمئن باشند که به خاطر نوع تفکرشان موردانتقاد و قضاوت قرار نمی‌گیرند هیچ‌وقت خودشان را پشت رفتارهای منفعلانه پنهان نمی‌کنند. پس به خانواده‌تان بفهمانید که آن‌ها را همان‌گونه که هستند می‌پذیرید و آن‌ها مسئول نوع تفکر و عقاید شما نیستند و با وجود این اوصاف، شما به حمایتشان نیاز دارید. و اگر آن‌ها پذیرفتند و به شما توجه کردند پس به‌نوعی با شما در حال سازش‌اند ولی اگر به هر نحوی از پذیرش این موضوع سرباز زدند چاره‌ای ندارید جز ایجاد فضای مناسب خودتان که در نکته شماره یک توضیح دادیم.

گاهی خانواده در ابتدایی‌ترین معنای خود باقی می‌ماند و صرفاً نسبت خونی بین افراد آن برقرار است. گاهی خانواده زمینه رشد ما را فراهم می‌کند و گاهی برعکس ما را در هم می‌شکند.

۳- اگر اجازه بدهید به خودشان اجازه می‌دهند که به شما زور بگویند

بارها و بارها از قلدرهای مدرسه شنیده‌اید. اما قلدرهای واقعی عضو بدخواه خانواده‌اند. با قلدری هیچ‌وقت نباید کنار آمد. هیچ قانونی در دنیا این اجازه را به کسی نمی‌دهد که بی‌دلیل به شما حمله کند. اما متأسفانه بعضی افراد تا شخصیت شمارا خرد و لگدمال نکنند راضی نمی‌شوند. کاری که در مقابل این افراد باید انجام بدهید این است که از خودتان دفاع کنید و اجازه چنین کاری به آن‌ها ندهید. هیچ‌کس توانایی کوچک کردن شمارا ندارد مگر اینکه به آن‌ها چنین اجازه‌ای بدهید. شجاعت زیادی لازم است که بتوان جلوی دشمنان خود بایستید اما برای اینکه جلو دوستان و خانواده خود بایستید به شجاعت بیشتری نیاز دارید. گاهی زورگویی‌ها از طرف کسانی است که حتی فکرش را هم نمی‌کنید. مراقب نوع رفتار دیگران در قبال خود باشید و آزارهای زیرکانه‌ای که به شما می‌رسانند را در نظر بگیرید. و در صورت لزوم با آن‌ها مقابله کنید هر اتفاقی که می‌خواهد بیفتد ارزشش را دارد که به خودتان فرصت بدهید که خودتان باشید.

۴- جوری وانمود نکنید که انگار رفتارهای مخرب آن ها ازنظر شما ایرادی ندارد

اگر مراقب نباشید این افراد از رفتارشان به‌منظور سود رساندن به خود بهره می‌برند. این را در نظر بگیرید که واقعاً مقابله با آن‌ها راحت‌تر از گوش دادن به نق و کج‌خلقی‌هایشان است. گول نخورید، راحتی کوتاه‌مدت در چنین شرایطی به قیمت عذاب کشیدن بلندمدت برایتان تمام می‌شود. اگر به این افراد و رفتارهایشان خرده نگیرید هیچ‌گاه عوض نخواهند شد. همین لحظه تصمیم بگیرید که تحت تأثیر رفتارهایشان قرار نگیرید. دست از محافظه‌کاری و چشم‌پوشی از رفتارهای آن‌ها بردارید. به‌هیچ‌عنوان نباید باغم و منفی‌بافی دائم کنار آمد. اگر کسی در خانواده شما با بیشتر از ۲۱ سال سن، منطقی و قابل‌اعتماد نیست و به اصل احترام متقابل پایبند نیست وقت آن رسیده که جلو او بیاستید و با او جدی برخورد کنید.

۵- خودتان را نادیده نگیرید

به خودتان اهمیت بدهید! اگر مجبورید با افرادی که موجب آزارتان هستند زندگی و کارکنید حتماً زمانی را به خلوت با خودتان و استراحت و ریکاوری اختصاص بدهید. بازی کردن نقش یک آدم متمرکز و منطقی در مقابل فردی که موجب آزارتان است به‌شدت خسته‌کننده است و حتی ممکن است که رفتار فرد را به شما انتقال دهد. وجود چنین فردی در خانواده به‌راحتی می‌تواند خواب را از شما بگیرد و شمارا با سؤال‌هایی نظیر آیا کار درستی می‌کنم؟ آنقدر رفتارم اشتباه است که او به خودش اجازه می‌دهد مرا تحقیر کند؟ اصلاً باورم نمی‌شود چطور توانست این کار را بکند؟ درگیر کند. سؤال‌هایی ازاین‌دست به‌راحتی می‌تواند درد را برای هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها به عضو ثابتی از وجودتان تبدیل کند. گاهی هدف این افراد همین است که شمارا از کوره بدر کنند و به‌این‌ترتیب شمارا در نقش آدم بده جا بزنند. اغلب اوقات حتی خودشان هم نمی‌دانند دلیل رفتارشان چیست چراکه به خاطر نوع رفتارهای بی‌رحمانه و مریض گونه‌شان جز نیازهای عاطفی‌شان چیز دیگری نمی‌بینند. و ازآنجایی‌که شما قادر به کنترل رفتارآن ها نیستید باید مراقب خودتان باشید و اجازه ندهید سلامتی و مثبت اندیشی‌تان به خطر بیفتد. ورزش منظم، مدیتیشن، دعا و توجه می‌تواند در حفظ سلامتی‌تان مؤثر باشد.

۶- اگر رفتارهای ناشایست‌شان جنبه فیزیکی به خود گرفت می‌توانید از راه قانونی اقدام کنید

اگر شما از نزاع‌های فیزیکی خانواده جان سالم بدر برده‌اید و سعی کردید دوباره اوضاع را مرتب کنید، اگر اندوهتان به خشم آزاردهنده‌ای تبدیل‌شده است، اگر سال‌های زیادی را به مفاهیمی چون ایمان و اعتماد پایبند بوده‌اید حتی باوجوداینکه به‌خوبی می‌دانستید هیچ‌کدام از این مفاهیم زیبایی که جوهره عشق هستند در خانواده شما جایی ندارند و سرانجام اگر خودتان را سپر بلای دیگر اعضای خانواده کرده‌اید باید بگوییم که شما قهرمانید! اما اکنون زمان آن فرارسیده که ناجی آینده خود باشید. کافی است! هرچه تابه‌حال کرده‌اید کافی است. اگر کسی دست به خشونت فیزیکی زد مجرم است و باید با عواقب کارش روبه‌رو شود.

گاندی می‌گوید: “مجازات چشم در برابر چشم تنها دنیا را کور می‌کند”. علی‌رغم رفتار ناشایست عضو خانواده‌تان باید مراقب باشید که نفرت در قلبتان ریشه نکند. رفتارهای مغرضانه تنها به خودتان آسیب می‌رساند.

۷- رفتارهای آن‌ها به شما مربوط نیست

به این توجه کنید که ایراد از رفتار آن هاست نه شما. این افراد همواره سعی می‌کنند طوری رفتار کنند که انگار شما کار اشتباهی انجام داده‌اید و ازآنجایی‌که احساس گناه به‌راحتی بسیاری از ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد اعتمادبه‌نفس ما ضربه می‌خورد و ما را نسبت به خودمان بدبین می‌کند. اجاره ندهید چنین اتفاقی برایتان بیفتد. یادتان باشد اگر خودتان را گناه‌کار ندانید آزادی عمل بیشتری خواهید داشت. بسیاری از این افراد نه‌تنها با شما بلکه با هرکس دیگری که با او در ارتباط‌‌اند رفتار مشابهی دارند. حتی زمانی که شما احساس می‌کنید مقصر هستید هم واقعاً گناهی متوجه شما نیست. آنچه که این افراد میگویند و انجام می‌دهند، اعتقادات و نظراتشان تنها بازتابی از درونشان است.

۸- تنفر از این افراد به خاطر رفتار ناشایست‌شان تنها مسئله را حادتر می‌کند

گاندی می‌گوید: “مجازات چشم در برابر چشم تنها دنیا را کور می‌کند”. علی‌رغم رفتار ناشایست عضو خانواده‌تان باید مراقب باشید که نفرت در قلبتان ریشه نکند. رفتارهای مغرضانه تنها به خودتان آسیب می‌رساند. زمانی که تصمیم می‌گیرد از کسی متنفر باشید در حقیقت با دستان خودتان دو گور کنده‌اید، یکی برای دشمن‌تان و دیگری برای خودتان. حسادت همراه با تنفر مختص افرادی است که فکر می‌کنند صاحب چیزی هستند. در عوض بخشش مخصوص کسانی است که به‌اندازه کافی باهوش و قوی هستند و روبه‌جلو حرکت می‌کنند. با همه این تفاسیر بهترین انتقام دوست‌نداشتن کسی است که شمارا آزار می‌دهد. بهترین انتقام خوب زندگی کردن است آنقدر خوب که قلب‌تان مالامال از آرامش شود.

۹- انسان تغییر می‌کند، پس این امید می‌رود که روابط ازدست‌رفته دوباره ترمیم شوند

وقتی اعتماد بین افراد خانواده از بین میرود-اتفاقی است که در بسیاری از خانواده‌ها رخ می‌دهد- کاملاً محتمل است که این رابطه بازسازی شود. درواقع زمانی که حس کردید یخ بین شما در حال آب شدن است باید بدانید فرصت مناسبی در اختیارتان گذاشته‌شده تا الگوهایی که سودی به هیچ‌کدام از طرفین نمی‌رسانند را حذف کنید. این کار واقعاً سخت و دردناک است بخصوص اگر شما به این معتقد باشید که اعتماد ازدست‌رفته هیچ‌وقت روبه‌راه نمی‌شود. اما اگر به این نکته توجه کنید که سطح اعتماد افراد به یکدیگر مدام در طول زندگی بالا و پایین می‌شود انجام این کار به‌مراتب راحت‌تر خواهد بود. اما این کار به مشارکت هر دو طرف نیاز دارد و شما به‌تنهایی از پس آن بر نمی آیید.

۱۰- متأسفانه گاهی جز حذف طرف از زندگی‌تان چاره‌ای نیست

همه این حرف‌ها را زدیم تا به این مطلب برسیم که این زندگی شماست، شاید از شما بر نیایید که همه رفتارهای اعضای خانواده را کنترل کنید و جلو آسیب‌هایی را که به شما می‌رسانند بگیرید، اما می‌توانید تصمیم بگیرید که آسیب نبینید. و مهم‌تر از همه این شما هستید که تصمیم می‌گیرد چه کسی در کنارتان باقی بماند و چه کسانی را حذف کنید. در دنیای ایدئالمان ما قادریم که همه مشکلاتمان را با افرادی که آزارمان می‌دهند ازجمله افراد خانواده حل‌وفصل کنیم اما واقعیت این است که دنیای واقعی و ایده آل بسیار متفاوت‌اند. کاری که درست است را انجام بدهید و اگر قرار است کسی را حذف کنید این کار را بکنید به خاطر خودتان.

نوبت شماست

اگر تجربه مشابه ای دارید با ما در میان بگذارید. در چنین شرایطی چه کردید؟؟

اپ ساز و اپلیکیشن ساز

منبع نوشته:marcandangel.com

مطالب مرتبط