۴ رفتار نادرست که موجب جدایی زوج‌ها می‌شود

درون پست – کانال لاین و تلگرام – ویتامینها

بهترین رابطه ها ، روابطی نیستند که دو طرف آن همیشه خوشحال و راضی باشند بلکه آن دسته از رابطه ها هستند که باوجود مشکلات همچنان پابرجایند.

به لطف سال‌ها تجربه و روبه‌رو شدن با هزاران نفر که درصدد ترمیم رابطه شکست‌ خورده خود بودند، چیزهای زیادی آموخته‌ایم که می‌تواند این روند را تسریع ببخشد.

اگر به دنبال حفظ روابط اجتماعی خود اعم از رابطه با همسر و دوستان خود هستید نکات زیادی هست که می‌تواند به شما کمک کند. امروز ۴ رفتار نامناسب را که می‌تواند یک رابطه را به‌کلی از هم بپاشد بررسی می‌کنیم.

من می‌توانم با ۳۰ دقیقه صحبت کردن با هر زوجی به آن‌ها بگویم که آیا رابطه آن‌ها برای مدت طولانی و باوجود برخی مشکلات پابرجا خواهد ماند یا خیر. این ادعای جالب به این خاطر است که اکثر روابط شکست‌خورده به خاطر وجود ۴ مشکل اساسی است.

۱- تخریب شخصیت

اختلاف‌ نظر و شکایت کردن هم لازم و هم طبیعی است، درواقع این دو رفتار واکنش طبیعی به رفتارها یا تصمیمات طرف مقابل است. اما امان از وقتی‌که این دو وسیله‌ای برای حمله به شخصیت طرف مقابل شوند نه به رفتار یا تصمیمات آن‌ها. اینجاست که مشکلات استارت می‌خورند.

به‌عنوان‌مثال:

 «آن‌ها زمانی که قرار بود با من تماس بگیرند این کار را نکردند. البته نه به خاطر اینکه فراموش کرده باشندها! نه چون انسان‌های وحشتناک و پستی هستند.»

۲- حرکات سرشار از تنفر

تهدید، تحقیر، چشم‌غره، مسخره کردن، اذیت کردن خصمانه و رفتارهایی ازاین‌دست مانند زهر می‌توانند رابطه شمارا مسموم کنند، چراکه این رفتارها به‌طرف می‌گوید که شما از او متنفر هستید یا در بهترین حالت حس خوبی نسبت به او ندارید و خوب با این تفاسیر درست کردن روابطی که در آن فرد مدام این پیام را از شما می‌گیرد کار تقریباً نشدنی است.

۳- بی‌مسئولیتی

وقتی شما در بحث‌هایی که دارید خودتان را مسئول هیچ‌چیز نمی‌دانید، علاوه، بر اینکه مدام شریک خود را سرزنش می‌کنید، غیرمستقیم به او دیکته می‌کنید که «من هیچ‌وقت مقصر نیستم و همیشه مقصر تویی» این مسئولیت گریزی فقط و فقط اختلافات را شدیدتر می‌کند و به‌راحتی می‌تواند روابط را تخریب کند

دان ویل روانشناس و نویسنده کتاب «بعد از ماه‌عسل» می‌گوید : «با انتخاب شریک زندگی‌تان درواقع یک پک مشکلات لاینحل به‌عنوان اشانتیون به شما تعلق می‌گیرد، مشکلاتی که حداقل برای ۱۰ و ۲۰ سال آینده با آن‌ها روبه‌رو هستید.»

۴- سکوت کردن

سکوت، نادیده گرفتن و امتناع از بیان ناراحتی‌ها و رفتارهایی ازاین‌دست نه‌تنها به حل مشکلات و اختلافات کمکی نمی‌کند، بلکه کم‌کم به حذف عاطفی افراد از روابط می‌انجامد.

نکات کلیدی که باید به آن‌ها توجه کنید

هیچ‌وقت اختلاف‌ نظرها حتی بزرگ‌ترین آن‌ها رابطه‌ای را خراب نمی‌کند. بلکه این نوع برخورد زوج‌ها با این اختلافات است که تعیین‌کننده است. بسیاری از زوج‌ها سال‌های زیادی را برای تغییر ذهنیت یکدیگر وقت می‌گذارند، اما خب این کار همیشه نتیجه‌ بخش نیست چراکه، بسیاری از اختلافات ریشه در مسائلی مانند اعتقادات، شخصیت و ارزش‌ها دارد و ثمر این تلاش چیزی جز اتلاف وقت و تخریب رابطه نیست. سؤال اینجاست که افرادی که رابطه موفقی دارند چطور با این مشکلات کنار آمده‌اند؟

آن‌ها یکدیگر را همین‌طور که هستند پذیرفته‌اند. آن‌ها می‌دانند همان‌طور که افزایش سن بروز مشکلات جسمی را در پی دارد، مشکلات نیز بخش جدانشدنی روابط بلندمدت است.

این مشکلات درست شبیه مشکلات جسمی هستند. هیچ‌کدام از ما طالب مریضی نیستیم، اما وقتی پیش آمد باید شرایط را طوری تنظیم کنیم که از تحریک آن‌ها جلوگیری کند و برای مقابله با آن‌ها راهکارهایی بیاندیشیم.

دان ویل روانشناس و نویسنده کتاب «بعد از ماه‌عسل» می‌گوید «با انتخاب شریک زندگی‌تان درواقع یک پک مشکلات لاینحل به‌عنوان اشانتیون به شما تعلق می‌گیرد، مشکلاتی که حداقل برای ۱۰ و ۲۰ سال آینده با آن‌ها روبه‌رو هستید.»

نکته طلایی: پذیرش یکدیگر برای هر زوجی در یک رابطه حیاتی است.

پیش از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد می کنم این مطلب را بخوانید : [ ۱۲ نشانه اصلی برای پایان یک رابطه ]

برای شکوفایی روابط بلندمدت چه باید کرد؟

ما با این مسئله خیلی مواجه شده‌ایم و مقالات زیادی دراین‌باره نوشته‌ایم که در ادامه خلاصه‌ای از آن را ارائه می‌دهیم.

اهمیت درک متقابل

زوج‌های موفق از نزدیک شاهد و مراقب روند پیشرفت یکدیگر هستند. این افراد به یکدیگر گوش می‌دهند و شرایطی که شریک زندگی‌شان پشت سر گذاشته است را به‌خوبی به خاطر دارند و همگام با تغییرات شریک زندگی‌شان از آن‌ها اطلاع میابند. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که هیچ‌چیز به‌اندازه حضور و توجه شما به‌طرف مقابلتان در این شرایط کمک نمی‌کند. حضور، گوش دادن به‌طرف مقابل بدون اینکه میان کلام او بپرید یا سعی در پیش‌بینی صحبت‌های او داشته باشید عالی‌ترین تعریف مکمل هم بودن است.

این کار با ارزش‌ترین کاری است که از شما برمی‌آید علاوه بر این، این کار اطلاعاتی را که برای کنترل و مدیریت رابطه نیاز دارید، در اختیارتان قرار می‌دهد.

مشارکت دو طرف در حل مشکلات نه دیگران!

شاید این موضوع از روز روشن‌تر به نظر برسد، اما لازم است بازهم عنوان شود. هیچ‌وقت در شبکه‌های اجتماعی از کسی که دوستش دارید انتقاد نکنید. این حرکت فقط از بچه‌مدرسه‌ای‌های ۱۴ و ۱۵ ساله انتظار می‌رود. وقتی می‌توانید در زمان مناسب مشکل را با خود طرف در میان بگذارید انجام این کار جز جلب‌توجه گربه صفتانه چیز دیگری نیست. سعی نکنید یار و یارکشی راه بی اندازید و دیگران را با خود همراه کنید چراکه در یک رابطه سالم فقط و فقط یک‌طرف وجود دارد. علاوه بر این اغلب، این‌گونه روابط برای دیگران منطقی به نظر نمی‌رسند، پس به دیگران اجازه دخالت در روابطتان را ندهید. اگر با همسرتان مشکلی دارید فقط و فقط با خودش در میان بگذارید نه کس دیگری.

زبان خوش

زبان خوش خیلی وقت‌ها کارساز است. روابط وقتی شکوفا می‌شوند که هر دو طرف بتوانند افکار و احساساتشان را با رویکرد مثبتی به اشتراک بگذارند. مؤثرترین راه برای انجام این کار این است که تا می‌توانید در بحث‌ها به‌جای استفاده از «تو» از کلمه «من» استفاده کنید. این کار نه‌تنها به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات را راحت‌تر می‌کند بلکه امکان اینکه در جریان بحث به دیگری حمله کنید را کاهش می‌دهد. پس به‌جای اینکه بگویید «داری اشتباه می‌کنی» بگویید «من متوجه نمی‌شوم» به‌جای اینکه بگویید «تو همیشه…» بگویید «بعضی وقت‌ها حس می‌کنم…» این تغییرات جزئی می‌توانید نتایج بزرگی را به دنبال داشته باشد.

فداکاری متقابل

مرزهای صمیمت با عشق واقعی گره‌خورده‌اند و عشق واقعی شامل توجه، تلاش، مراقبت از طرف مقابل و فداکاری برای اوست آن‌هم به‌طور پیوسته و از راه‌هایی که در راستای نیازهای جنسی تان نباشد. او را در آغوش بگیرید و به او عشق بورزید حتی وقتی‌که به نظر دوست‌داشتنی نمی‌رسد؛ و مطمئن باشید که او نیز متقابلاً همین کار را خواهد کرد.

اگر می‌خواهید بدانید رابطه سالم چیست باید بگویم رابطه‌ای است که در آن هر صبح دو طرف بعد از بیدار شدن به یکدیگر می‌گویند «از بودنت در زندگی‌ام خوشحالم و داشتن تو به همه‌چیز می‌ارزد.» رابطه‌ای ست که درآن فداکاری هست، روزهایی هست که شما باید از خودتان بزنید و کاری را بکنید که دوست ندارید آن‌هم به خاطر لبخند کسی که دوستش دارید و بعد از دیدن این لبخند رضایت سرتاپای وجودتان را فرامی‌گیرد.

درنهایت رابطه خوب علاوه بر ساعت خوب و شادی که شما باهم می‌گذرانید موانعی دارد که بازهم به تلاش هردوی شما برای رفع شدن نیاز دارد.

دوست داشتن را باید با رفتارها و کارهایی که می‌کنید به طرفتان نشان دهید، گفتن صرف کافی نیست.

نوبت شماست!

اگر چیز خاصی هست که به نظرتان می‌توانید به این لیست اضافه کنید با ما در میان بگذارید.

چه رفتارهای نامناسبی هست که شما از انجام آن خودداری می‌کنید؟ چطور با مشکلات کنار می‌آیید؟ با ما در میان بگذارید.

اپ ساز و اپلیکیشن ساز

منبع نوشته:marcandangel.com

مطالب مرتبط