۹ کاری که باید هر صبح قبل از ساعت ۹ انجام بدهید

درون پست – کانال لاین و تلگرام – ویتامینها

صبح زود خیلی خیلی مهم است. صبح پایه و پی ، روزی است که در پیش دارید. و با توجه به صبحی که گذراندید می‌توان باقی روز را پیش‌بینی کرد.

من صبح زود که از خواب بیدار می‌شوم ذهنم رفته‌رفته به خودش می‌آید و درحالی‌که نور خورشید از پنجره‌ها به درون خانه می‌تابد و بقیه اعضای خانواده خواب هستند، من کارم را شروع می‌کنم. بدنم را می‌کشم، یک لیوان آب می‌خورم، زیر کتری را روشن می‌کنم و به مدت ده دقیقه در آرامش مدیتیشن می‌کنم. و درحالی‌که چایم را می‌نوشم چند صفحه از کتاب موردعلاقه‌ام را مطالعه می‌کنم و در آخر به مدت یک ساعت می‌نویسم.

بعد از بیدار شدن خانواده‌ام زمانی را با آن‌ها می گذارنم. مواردی که ذکر کردم برنامه ایست که من صبح‌ها دنبال می‌کنم و واقعاً باعث شادی من می‌شود. البته همیشه هم وضع به این خوبی نبوده است گاهی خواب می‌ماندم و باعجله و کج‌خلقی به محل کار و قرارهای ملاقاتم می‌رسیدم. واقعاً وحشتناک بود و جالب اینجاست که فکر می‌کردم نمی‌شود هیچ‌چیز را تغییر داد و همینی هست که هست اما در اشتباه بودم.

من شروع صبح را با اعمال چند قانون ساده عوض کردم و نتیجه باورنکردنی به دست آوردم. این تجربه را با هزاران نفر از دوستان و شاگردانم به اشتراک گذاشتم و بعد از چند ماه آن‌ها راضی از من تشکر کردند به خاطر این توصیه خوب.

۱- زود از خواب بیدار شوید

اگر صبح‌هایتان نامنظم است یک‌راه ساده این است که صبح قبل از بی‌نظمی از خواب بیدار شوید و از آن‌طرف شب هم اندکی زودتر به رختخواب بروید.

به خودتان فشار نیاورید. هر هفته ۱۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و این کار را ۶-۹ هفته ادامه دهید درنهایت خواهید دید که علی‌رغم تغییر قابل‌توجهی که در ساعت بیدار شدنتان اتفاق افتاده شما متوجه این تغییر نشده‌اید. بازمانی که برای خود می‌خرید دیگر خبری از استرس، تأخیر و سردرد نیست.

۲- روی خوبی‌ها تمرکز کنید

روزتان را با عشق، شکر گذاری و خوش‌رویی آغاز کنید. وقتی بیدار می‌شوید به این فکر کنید که بودن، زنده‌بودن، فکر کردن، شنیدن، دیدن، عشق ورزیدن و هدف‌دار بودن چه لذتی دارد. یادتان باشد این شادی نیست که ما را به شکر گذاری وادار می‌کند بلکه این شکر گذاری است که باعث شادی ما می‌شود. به شمردن نعمت‌ها و خوبی‌هایی که دارید آن‌هم در شروع روز خو بگیرید و خواهید دید که شادی تمام‌روز همراهتان خواهد بود.

۳- حرکات کششی انجام دهید

یکی دیگر از نکات ساده‌ای که اغلب فراموش می‌شود کشیدن بدن است. چند مورد از فواید این کار را باهم می‌خوانیم:

افزایش دامنه حرکت مفاصل

افزایش انعطاف‌پذیر و هماهنگی عضلات

افزایش گردش خون در اعضای حیاتی بدن

افزایش سطح انرژی ذهنی و فیزیکی (که نتیجه افزایش حرکت و گردش خون است)

اگر نمی‌دانید که چطور این کار را انجام دهید، فیلم‌های آموزشی موجود در یوتیوب و آپارات پیشنهاد خوبی است. یکی از این فیلم‌های آموزشی را که بیشتر با شما سازگار است انتخاب کنید و به مدت یک تا ۲ دقیقه هرروز صبح با آن تمرین کنید. من تضمین می‌کنم که تغییر را در خود احساس می‌کنید.

۴- قبل از هر چیز یک لیوان آب بخورید

 میدانید که بیشتر از ۶۰ درصد از بدنتان را آب تشکیل داده است. و وقتی کل شب را بدون نوشیدن آب سرکرده باشید مطمئناً بدنتان بی‌حال و کم آب است. پس قبل از خوردن هر چیزی دیگری با یک لیوان آب عطش خود را فروبنشانید. جدا از خوردن چای یا قهوه یا هر نوع نوشیدنی دیگر قبل از نوشیدن آب خودداری کنید. با انجام این کار بدنتان به‌طور طبیعی سرحال می‌آید و شما احساس طراوت و نشاط خواهید کرد.

۵- آسان بگیرید

یکی از اشتباهات من این بود که تلاش می‌کردم هرروز صبح کارهای زیادی را انجام بدهم از چک کردن ایمیل‌های کاری گرفته تا مدیتیشن، رسیدگی به کار خانه، نوشتن، خواندن، حاضر کردن صبحانه و…خوب طبیعی است که نمی‌رسیدم همه این کارها را باهم انجام بدهم. به‌نوعی می‌خواستم برنامه کل روز را در چند ساعت صبح اجرا کنم!

اما درست این است که چند کار کلیدی و مهم را در ابتدای روز انجام بدهید، نه اینکه با انجام کارهای زیاد آنقدر از خود کار بکشید که برای باقی روز انرژی نماند. درنهایت خوردن یک لیوان آب، کشش بدن، خواندن، خوردن چای، نوشتن، مدیتیشن تنها کارهایی هستند که من هرروز صبح انجام می‌دهم.

۶- کارهایی را انجام بدهید که شمارا به تحرک وامی‌دارد

برای بار دوم تأکید می‌کنم که صبح خودتان را مجبور به انجام کاری نکنید، بلکه کارهایی را انجام دهید که مشتاق انجام آن‌هایید. مثلاً من صبح را با نوشتم و خواندن شروع می‌کنم دوتا از کارهای موردعلاقه‌ام.اما برای شما قضیه فرق می‌کند شاید شما به ورزش، یوگا، دویدن یا هر چیز دیگری علاقه‌مند باشید. به عبارت دیگر بجای انجام کارهایی که فکر می‌کنید مجبورید انجام دهید کاری را بکنید که دوست دارید صبح را آن طور که می‌پسندید به خودتان هدیه کنید.

۷- چیزهایی که به شما انگیزه می‌دهد را بخوانید یا ببینید

بسیاری از افراد شاد و موفق روز را با خواندن یا شنیدن چیزها و نقل‌قولی‌هایی که به آن‌ها انرژی می‌دهد آغاز می‌کنند. روی مطالعه و جذب محتواهایی که باعث تقویت ذهنی و عملی شما می‌شود تمرکز کنید. این کار باعث می‌شود که روز را با مثبت اندیشی و ایده‌های سازنده آغاز کنید. این نکته را در نظر بگیرید که افکارتان واقعیتتان را می‌سازد.

پس روزتان را بافکر کردن و درگیر شدن با یک نکته مثبت آغاز کنید. نکته‌ای که الهام‌بخشتان باشد و شمارا با انجام یک کار مثبت در روز ترغیب کند. این است راهی که روزهای به‌یادماندنی را می‌سازد.

۸- در حال زندگی کنید

خوبی صبح‌های زود فقط به کارهایی که درآن انجام می‌دهید نیست، بلکه فاصله بین فعالیت‌هایی که هرروز انجام می‌دهید هم در نوع خود ستودنی است. مثلاً اگر هرروز صبح مطالعه می‌کند و مدیتیشن دارید ارزش صبحتان فقط به مدیتیشن و مطالعه نیست بلکه زمان بین این دو فعالیت هم مهم و قابل‌توجه است. زمانی را که صرف پیدا کردن کتاب یا عوض کردن صفحه کتاب یا ریختن یک لیوان چای یا…می‌کنید به‌اندازه خود کارهایی که انجام می‌دهید مهم است. اهمیت این زمان‌ها به این است که شما متوجه می‌شوید مجبور نیستید کاری را بعد از کار دیگر به‌سرعت انجام بدهید و در عوض می‌توانید از اینکه به‌اندازه کافی بین دو فعالیتتان وقت دارید، لذت ببرید.

۹- با لبخند به سراغ کارهایتان بروید

هر انسانی هدفمند است. ما عاشق پیشرفتیم. وقتی به هدفمان می‌رسیم رضایت سرتاپای وجودمان را فرامی‌گیرد. به همین دلیل است که اکثر افراد شادی که می‌شناسم موفق‌اند. وقتی صبح رو به پایان است بهتر است توجه خودتان را روی انجام کار درست متمرکز کنید نه کارهای ضروری، همه ما می‌دانیم که نمی‌شود همه‌چیز را باهم انجام داد.

تحقیقات به‌کرات نشان داده است که باکار کردن کورکورانه و بیشتر روی یک موضوع نتیجه بهتری حاصل نمی‌شود، در عوض وقتی کار را اصولی و با نقشه دقیقی که الویت ها و ایستگاه‌ها را با دقت تعیین می‌کند دنبال کنید نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

پس اگر می‌خواهید روز کم استرس، شاد و موفقی داشته باشید قبل از هر کاری از خودتان بپرسید آیا اصلاً لازم است من این کار را انجام بدهم؟! صرف اینکه می‌توانید کاری را خوب انجام بدهید دلیل نمی‌شود آن را انجام بدهید. در بسیار از توصیه‌های مربوط به مدیریت زمان می‌بینید که بحث اصلی روی سرعت انجام کار است درحالی‌که ضرورتی به انجام بسیاری از کارها نیست.

 جمع‌بندی:

صبح خوب اتفاق نمی‌افتد، ساخته می‌شود. مجبور نیستید همه‌چیزهایی که گفتیم را انجام بدهید اما پیشنهاد می‌کنم چند مورد از آن‌ها را به انتخاب خودتان انجام بدهید و تأثیرآن را بر زندگی‌تان ببینید.

قول می‌دهم خوشتان بیاید.

شما دوست دارید صبحتان را چگونه آغاز کنید؟ چه چیزی شروع خوبی را برای شما رقم میزند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اپ ساز و اپلیکیشن ساز

منبع نوشته:marcandangel.com

مطالب مرتبط