اگر به دنبال موفقیت هستید این ده کار را کنار بگذارید

درون پست – کانال لاین و تلگرام – ویتامینها

چقدر برای موفقیت تلاش کرده‌اید؟ این روزها عادی بودن خیلی باب شده است، کسی سعی نمی‌کند متفاوت باشد، بهترین باشد. در حقیقت برای اینکه بهترینی بشوید که انتظارش رادارید باید از دسته‌ای قانون‌ها که خودتان وضع کرده‌اید پیروی کنید. موفقیت تصادفی نیست اگر واقعاً آن را بخواهید به دستش می‌آورید. در ادامه عاداتی را که افراد موفق ترک کردند تا به اهدافشان برسند، مرور می‌کنیم.

۱- از حاشیه امنتان خارج شوید

حاشیه امن شما کجاست؟ حاشیه امن عبارت است از” وضعیت روانی که فرد در آن احساس آرامش، راحتی می‌کند و همه‌چیز تحت کنترل است و اضطراب در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد.” خروج از حاشیه امن به این معنا نیست که با جوی از استرس و اضطراب دست‌وپنجه نرم کنید. بلکه به این معناست که برای رشد کردن باید با چیزهای جدیدی روبه‌رو شوید و افق‌هایتان را گسترش دهید.

دلیل اینکه در حاشیه امن احساس راحتی می‌کنیم این است که در این شرایط مجبور نیستیم دست به ریسک کردن بزنید. زندگی در حاشیه امن مثل زندگی همستر در قفسش و با چرخش است! مدام می‌چرخید و می‌چرخید ولی در حقیقت سرجای خودتان هستید.

لز برون می‌گوید: ” اگر از حاشیه امنتان خارج شوید مجبورید که آگاهی‌تان را گسترش بخشید”.

۲- اول یادگیری بعد عمل

یادگیری کاری است که ما به بهترین شکل از پس انجامش برمی‌آییم. یادگیری در همه جنبه‌های زندگی ما خودشان را نشان می‌دهند. افراد موفق پیوسته در حال یادگیری‌اند و آموخته‌های قبلی‌شان را گسترش می‌دهند.

اگر دست از یادگیری برداریم، تنها کاری که می‌توانیم انجام بدهیم کنار آمدن با دانسته‌هایمان است. و اگر این کار را بکنیم راه پیشرفت را بر ذهنمان بسته‌ایم. توسعه یکی از ضروریات در کسب موفقیت است. و ازآنجایی‌که ذهن برای توسعه به یادگیری نیاز دارد لازم است که همواره در پی آموختن باشیم.

تصور کنید چه می‌شد اگر بیل گیتس دست از یادگیری و رشد کردن می‌کشید؟ اینترنت بسیار ابتدایی‌تر از چیزی می‌بود که در حال حاضر هست. اما چون دست از آموختن برنداشت و رؤیاهایش را دنبال کرد یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان را بنا نهاد که همواره در حال رشد و توسعه است.

۳- از مشاوره گرفتن نترسید

ریچارد برانسون [+]یکی از کارآفرین‌های معروف می‌گوید : ” وقتی می‌خواهید تصمیم حساسی بگیرید مشورت با کارآفرینان و مدیرانی که با شرایط مشابه تو روبه‌رو بوده‌اند بسیار چاره‌ساز است”.

مشاوره گرفتن همیشه این‌قدرها هم ساده نیست. گاهی نیاز به مستقل بودن، اعتماد به خویشتن است. و خودخواهی مانع از مشورت کردن می‌شود غافل از اینکه این نوع برخورد ما را از دسترسی به تمام پتانسیلمان محروم می‌کند چراکه توصیه‌های دیگران بعضاً ناشی از تخصص آن‌هاست.

۴- درگیر جزئیات بی‌اهمیت نشوید

زمانی که زندگی مجموعه نامتناهی از فرصت‌ها را در اختیار ما می‌گذارد، گم‌شدن در جزئیات کوچک دور از ذهن نیست. جزئیات به‌راحتی توجه ما را به خود جلب می‌کند، و بسیار محتمل است که ما را از نگاه کلی به شرایط بازدارند. تمرکز بیش‌ازحد روی جزئیات شمارا از دیدن روابط حاکم بر اشیا مختلف بازمی‌دارد. بخش عمده زندگی ما به نوع رابطه‌ای که با خودمان و دیگران برقرار می‌کنیم وابسته است. توجه بیش‌ازحد به جزئیات مثل گم کردن قطعات مختلف یک پازل است. با این اوصاف چطور می‌خواهید این پازل را حل کنید؟

تصور کنید اگر هنری فورد خودش را درگیر جزئیات می‌کرد چه بر سر کمپانی فورد می‌آمد؟ او می‌خواست یک کار متفاوت انجام بدهد باوجوداینکه بسیاری از افراد به او می‌گفتند که این کار غیرممکن است او ادامه داد و شرکتش را به سرانجام رساند. هنری فورد خودش را درگیر جزئیاتی مثل شکست‌هایش نمی‌کرد چشمش به هدفش بود و می‌دانست که رسیدن به آن ممکن است. لازم است که همه‌چیز را در کنار هم ببینید تا به اهدافتان برسید.

۵- چند کار را همزمان باهم انجام ندهید.

همه فکر می‌کنند، انجام همزمان چند کار باهم توانایی است که تنها افراد خاصی از آن بهره‌مند هستند. اما باید بگویم که هیچ‌کس چنین توانایی ندارد. انجام همزمان چند کار باهم تنها بهره‌وری را پایین می‌آورد.

افراد موفق تمام توجهشان را به یک وظیفه معطوف می‌دارند و آن کار را با تمام وجودشان و بدون وقفه انجام می‌دهند تا به نتیجه برسند. وقتی توانایی‌تان رابین کارهای مختلف تقسیم می‌کنید دیگر امکان تمرکز بر یک موضوع خاص در لحظه را ندارید.

افراد موفق توانایی و استعدادشان را فقط و فقط صرف یک کار می‌کنند. اِما واتسون [+] می‌گوید” من گوشی آی‌فونم را در سوپ انداختم! آن زمان بود که متوجه شدم باید دست از انجام دادن چند کار باهم بردارم”. این موضوع به‌خوبی نشان می‌دهد که انجام چند کار باهم چقدر می‌تواند توانایی‌های ما را محدود کند.

۶- با خودتان روراست باشید

دروغ گفتن آن‌هم به خودتان راحت‌ترین کار دنیاست! چیزی که سخت است پذیرفتن کاستی‌ها آن‌هم بدون بهانه‌تراشی است. افراد موفق می‌دانند که هر فردی با دسته‌ای از مشکلات روبه‌رو است چه مشکلات دورنی و چه بیرونی.

اما نکته مهم آن است که وجود این مشکلات را بپذیریم بدون بهانه‌تراشی یا دروغ گفتن به خودمان.

استیو مارابولی می‌گوید:” دست از دروغ گفتن به خودتان بردارید. وقتی واقعیت خودمان را انکار می‌کنیم در حقیقت توانایی‌هایمان را نادیده می‌گیریم”.

۷- منتظر پاسخ نباشید

دریافت بازخورد و پاسخ بسیار مهم است، چراکه نظر جامع‌تری از شرایطی که دارید به شما می‌دهد. گاهی شما جواب را نمی‌بینید بااینکه دقیقاً جلوی شماست. اما وقتی کسی پاسخگوی شماست در حقیقت این فرصت را در اختیارتان می‌گذارد تا اوضاع را از نگاه دیگران ببینید. اگر به انتظار این پاسخ بنشینید، در حقیقت زمان را ازدست‌داده‌اید زمانی که می‌توانید صرف حرکت روبه‌جلو و تحقق اهدافتان کنید.

هرچه بیشتر منتظر بمانید توصیه‌هایی را که با تأخیر می‌شنوید کمتر می‌توانید اجرا کنید. ایلان ماسک [+] مدیرشرکت خودرو سازی تسلا می‌گوید : ” خیلی مهم است که به کارهایی که کرده‌اید فکر کنید و به این فکر کنید چه کنید که بهتر شوید.”

۸- تقلید نکنید، رهبری کنید

احتمالاً این جمله را شنیده‌اید” یا رهبری کن یا پیروی در غیر این صورت جایی نداری” دودسته انسان وجود دارند: رهبران و پیروان. و اما موفق کسی است که رهبری می‌کند.

افراد موفق، موفقیتشان را شناسی به دست نیاورده‌اند. آن‌ها تمام عمر خود را به پیروی و تقلید صرف نگذرانده‌اند. آن‌ها راه خود را انتخاب کردند. رابرت فراست [+] می‌گوید: ” دو راه وجود دارد: راهی که اکثراً می‌روند و راهی که کمتر کسی می‌رود و من همواره راهی را انتخاب می‌کنم که افراد کمتری از آن عبور کرده‌اند و این است تفاوت”.

۹- آینده را قربانی گذشته نکنید

گذشته چیزی است که کاری از ما بابت تغییر آن برنمی‌آید، البته نباید هم انتظار تغییر آن را داشته باشیم، چراکه بدون آن، چیزهایی که یاد گرفته‌ایم را نمی‌آموختیم. و این باعث می‌شود که ما دست از تکرار اشتباهاتمان برداریم.

تاجر موفق شاهد خان [+] زمانی بابت شستن ظرف‌ها تنها ۱٫۲۰ دلار دریافت می‌کرد. اما گذشته حقیرانه او را از فکر کردن به اهداف بزرگ‌تر بازنداشت. و اکنون او صاحب فلکس-ان-گیت یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های امریکا به ارزش ۳٫۸ بیلیون دلار است. به‌علاوه او صاحب باشگاه ورزشی فولهام نیز هست.

۱۰- از منفی‌باف‌ها فاصله بگیرید

حضور افراد منفی‌باف خطر جدی درراه رسیدن به موفقیت است. درست است که در طول زندگی بارها و بارها زمین می‌خوریم اما برخی افراد کل توجه خود را به این شکست‌ها معطوف می‌کنند. زمانی که وقت زیادی را با این‌گونه افراد می‌گذرانید شما هم همه‌چیز را منفی می‌بینید و دیگر رمقی برای پرداختن به رؤیاهایتان باقی نخواهد ماند.

موفقیت را نوع نگرش شماست که تعیین می‌کند و اگر همواره منفی نگر باشید جهان نیز پاسخی مطابق با نگرشتان به شما خواهد داد. جول آستین [+] می‌گوید : ” وقتی با منفی‌باف‌ها می‌پرید، انتظار یک زندگی مثبت را نداشته باشید “. پس اگر می‌خواهید موفق باشید منفی‌بافی را کنار بگذارید.

موفقیت به اراده و تمرکز نیاز دارد. این‌گونه به نظر می‌رسد که افراد موفق همه الگوی مشترکی را دنبال می‌کنند. پس، آن‌ها می‌دانند برای رسیدن به اهدافشان چه باید بکنند و به هیچ‌کس و هیچ‌چیز اجازه نمی‌دهند که آن‌ها را متوقف کنند. شما قدرت لازم برای موفق شدن رادارید حتی بهتر از کسانی که آن‌ها را تحسین می‌کنید.

اپ ساز و اپلیکیشن ساز

منبع نوشته:lifehack

مطالب مرتبط