۱۵ مانع پیشرفت در زندگی خود را بشناسید

درون پست – کانال لاین و تلگرام – ویتامینها

جایی که همه انتظار نتیجه آنی و سریع دارند تلاش، صبر، ثابت‌قدمی و مقاومت را در خود تقویت کنید.

چند هدف ازدست‌رفته دارید؟ چند بار تابه‌حال به خودتان قول دادید این دفعه آخر است؟ این از دست دادن‌ها نتیجه بی‌توجهی شماست. عادت‌ها و برنامه روزانه‌ای که پیگری می‌کنید در شکل‌گیری ذهن و جسم شما مؤثر است و شما نتیجه مستقیم همین برنامه‌ها هستید.

اگر اضافه‌وزن دارید نتیجه تنبلی و تغذیه ناسالمی است که دارید. موفقیت یک اتفاق نیست یک فرآیند است و این فرآیند رابطه مستقیمی باکارهایی که روزانه انجام می‌دهید دارد.

تمام شکست‌های کوچک دست‌به‌دست هم می‌دهند و شکست بزرگ‌تر را موجب می‌شوند.

به قرارهای ملاقات نمی‌رسید

تلفن‌ها را جواب نمی‌دهید

به مصرف‌کننده توجه نمی‌کنید

نوآوری را فراموش می‌کنید

کاری که باید را انجام نمی‌دهید

و یک روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید می‌بینید که ورشکست شده‌اید. می‌بینید این شکست نتیجه مستقیم بی‌توجهی‌های کوچکی است که به آن خو گرفته‌اید.

حال که اهمیت فعالیت‌های روزانه برای شما روشن شد در ادامه ۱۵ حرکت که کار شمارا مختل می‌کند باهم مرور می‌کنیم.

۱- کاری نمی‌کنید و انتظار نتیجه دارید

کسی که یک کار را بارها و بارها تکرار می‌کند و انتظار نتیجه متفاوتی دارد دیوانه است! اگر خواهان پیشرفتید با چیزهای جدید روبه‌رو شوید و ببینید کدام‌یک کار می‌کند و کدام نه. اگر روندی که دارید را بدون تغییر دنبال کنید نتیجه همان خواهد بود که هست. معمولاً چیزی که افراد موفق را از سایرین متمایز می‌کند توانایی‌های خارق‌العاده آن‌ها نیست بلکه جرئت آن‌ها در پذیرفتن چیزهای جدید، ریسک‌های حساب‌شده و حرکت روبه‌جلو است.

۲- منتظر زمان مناسب می‌نشینید

اگر منتظر وقت مناسبید باید بگویم که وقت خود را تلف می‌کنید. هرروز یک شروع تازه است یک فرصت استثنایی. این شما هستید که به‌روزها معنا می‌بخشید. آنقدر زیبا آن ها را معنا کنید که هر زبانی را به تحسین وادارد.

۳- عدم تمرکز و برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی می‌کنید؟ اگرنه بهتر است از همین امروز این کار را شروع کنید. مطمئن باشید بعدها از اینکه وقت را به این راحتی ازدست‌داده‌اید پشیمان خواهید شد.

تابه‌حال چند بار از اینکه کاری که باید را انجام نداده‌اید پشیمان شده‌اید؟ یا تابه‌حال چند کار را دقیقه نود انجام داده‌اید؟ لازم نیست ساعت‌ها برای برنامه ریختن وقت بگذارید علی‌الحساب چند دقیقه قبل از خواب به این فکر کنید که روز بعد چه‌کارهایی باید انجام بدهید، آن‌ها را یادداشت کنید و روز بعد قبل از هر کاری لیست خود را چک کنید و تمام تمرکزتان را روی اجرای لیست بگذارید.

۴- عدم ریسک‌پذیری

زندگی یعنی یادگرفتن، زندگی یک کسب‌وکار پرخطر است. هر قدم که برمی‌دارید از بیدار شدن از خواب گرفته تا تصمیم‌های بزرگ همه ریسک هستند. زندگی آنگاه معنا می‌یابد که در مقابل هر ریسک به توانایی‌های خود اعتماد داشته باشید و در مقابل ، دست رو دست گذاشتن و زندانی شدن در توهم امنیت است. چند لحظه فکر کنید: نادیده گرفتن غرایز و به حاشیه راندن احساسات به‌مراتب پرخطرتر از اشتباه کردن است. چراکه شکست را می‌توان با پیروزی جایگزین کرد ولی راه‌های نرفته را چه می‌کنید؟

۵- دست‌کم گرفتن خودتان

شک کردن به توانایی‌ها بزرگ‌ترین ستم یک فرد نسبت به خودش است. در اغلب موارد گذشته ناموفق ما روی حرکت‌های و برنامه‌های آینده‌مان سایه انداخته است. به عبارتی به خودمان جرئت نمی‌دهیم تعریف‌هایی که افراد و محیط از ما داشته‌اند را کنار بگذاریم. اینکه جایی در موقعیتی موفق نبوده‌اید دلیل نمی‌شود که همیشه همین‌طور باشد. تنها چیزی که نیاز دارید اندکی ایمان و شروع دوباره است.

معمولاً چیزی که افراد موفق را از سایرین متمایز می‌کند توانایی‌های خارق‌العاده آن‌ها نیست بلکه جرئت آن‌ها در پذیرفتن چیزهای جدید، ریسک‌های حساب‌شده و حرکت روبه‌جلو است.

۶- مسئولیت گریزی

شما مسئول تمام اتفاقاتی هستید که در زندگی‌تان می‌افتد. زندگی اکنونتان حاصل تصمیمات شما و جبر محیط است. سرزنش دیگران یا شرایط چیزی را عوض نمی‌کند. در عوض به عهده گرفتن مسئولیت شرایط و اتفاقات می‌تواند نقطه شروع تغییر باشد. گذشته دست‌نیافتنی را کنار بگذارید و خودتان را به حال بسپارید. مسئولیت زندگی‌تان را بپذیرید و از فرصت‌ها برای تغییر شرایط استفاده کنید.

۷- کمال‌گرایی

هرکدام از ما به‌نوعی کمال‌گراست. اما به خاطر داشته باشید هرگاه کمال‌گرایی در کار مداخله می‌کند امکان انجام آن را به صفر می‌رساند. کمال‌گرایی نه‌تنها دست‌یافتنی نیست بلکه آنچه که دارید را هم از کف شما بیرون می‌آورد. معنای زندگی را مخدوش می‌کند پس به خودتان بفهمانید بدون کمال‌گرایی هم فوق‌العاده هستید.

۸- حقیقت گریزی

تغییر و پیشرفت تنها زمانی تحسین‌برانگیز است که بر پایه حقیقت و صداقت باشد. اگر صداقت را زیر پا بگذارید مطمئناً نتیجه آن را خواهید دید. حتی به ذهنتان هم خطور نکند که اگر شما صداقت را نادیده بگیرید وجودش به خطر می‌افتد. هر دروغ یک حفره تاریک در روح شماست. شاید صادق بودن کار ساده‌ای نباشد اما مطمئن باشید که همیشه جواب می‌دهد.

۹- انعطاف‌ناپذیری

احتمالاً متوجه این موضوع شده‌اید که دانستن و فهمیدن هیچ‌گاه مطلق نیست. پس یکی از خطرناک‌ترین موضوعات نگاه مطلق نسبت به مسائل است. اگر می‌خواهید پیشرفت کنید توهم عقل کل بودن را کنار بگذارید. به دیگران گوش دهید، نظراتشان را بشنوید با آن‌ها بحث کنید، با آن‌ها ارتباط داشته باشید حتی اگر نظراتشان را ۱۰۰ درصد قبول ندارید.

۱۰- روابط منفی و مخرب

در زندگی هرکسی شخصی پیدا می‌شود که کارش فقط انتقاد است، هیچ اهمیتی ندارد شما چه‌کاری را و با چه کیفیتی انجام می‌دهید.

کافی است از اهدافتان صحبت کنید به ‌راحتی ده‌ها دلیل قطار می‌کنند که چه نمی‌شود، نمی‌توانی، شدنی نیست و الی ماشاالله. همیشه تخریب از ساختن راحت‌تر است. شما در آستانه یک تجربه جدید هستید اصلاً لزومی ندارد گوش خود را با این حرف‌ها پرکنید به‌جای این افراد باکسانی که به شما انرژی می‌دهند ارتباط بگیرید.

هر هدفی از صدها قدم و ایستگاه کوچک تشکیل‌شده است. هدفتان را تعیین کنید و قدم‌ها را یکی پس از دیگری بردارید. با تلاش و پشتکار رسیدن تضمینی است.

۱۱- خود تخریبی

نگران نگاه دیگران نسبت به خود نباشید. اگر برای هر قدمی که برمی‌دارید نگران این هستید که فلانی چه می‌گوید باید بگویم که این افکار تنها توهمات ذهن شماست. درواقع ترس‌ها و ناامنی‌های درونی هستند که به این توهمات جان می‌بخشند. و تمام این احساسات قضاوت‌های شما نسبت به خودتان است. تصویر مثبتی از خود و اهدافتان بسازید. و دست از قضاوت‌های منفی نسبت به خودتان بردارید.

۱۲- توهم زدگی

هر تصویر خلاف واقعی که در ذهن دارید را کنار بگذارید. واقعاً لازم است گاهی با خود تصاویر ذهنی و درصد واقعی بودن آن‌ها را مرور کنید. جلو ضرر را هر جا بگیرید سود است. اگر واقعاً نسبت به موضوعی نگاه نامعقولی داشته‌اید آن را کنار بگذارید. یکی از سخت‌ترین کارها پذیرفتن همین موضوعات است اما نکته آموختن از این تجربه و رها کردن آن است.

۱۳- راحت‌طلبی

هدف آسان وجود ندارد! هر هدفی تلاشی درخور می‌طلبد. از همین لحظه تا پایان عمر حتی یک روز آسان بی‌زحمت وجود ندارد و شما تنها چیزی که از پس تمام این رفتن‌ها به خاطرخواهید داشت زحمت و تلاشی است که کشیده‌اید. تنها چیزی که به‌جای می‌ماند خاطره مقاومت و اصراری است که برای دست‌یابی به اهدافتان داشته‌اید. پس‌روی شدنی‌ها و توانایی‌هایتان تمرکز کنید.

۱۴- بی‌توجهی به دیگران

یکی از زیباترین پارادوکس‌های زندگی همین است هرچه بیشتر به دیگران کمک کنید به همان اندازه بهره‌مند خواهید شد. پس اگر در کارتان گره افتاده است اندکی به آدم‌های اطراف و نیازهایشان توجه کنید. گاندی می‌گوید” بهترین راه برای پیدا کردن خودتان خدمت به دیگران است”. وقتی توجهتان از مشکلات و دردسرهای خودتان به مشکلات دیگران معطوف می‌شود و کمکی برای حل مشکلشان از دستتان برمی‌آید، زندگی‌تان معنای تازه‌ای می‌یابد و آینده روشنی پیش روی خود می‌بینید.

۱۵- پیوستگی و تدریج

هرلحظه از زندگی زیربنای لحظات بعدی است. این لحظه پلی است بین چیزی که هستید و چیزی که دوست دارید باشید. آینده هرلحظه به شما نزدیک می‌شود و خوبی قضیه اینجاست که می‌توانید آن را تغییر دهید. پس لحظات در دستان شما هستند. بزرگ‌ترین اشتباه دست روی دست گذاشتن است. آن‌هم به این دلیل که کار کمی از شما برمی‌آید. قدم‌های کوچک در زمان مناسب مؤثرتر از قدم‌های بزرگ ولی بی‌موقع است. هر هدفی از صدها قدم و ایستگاه کوچک تشکیل‌شده است. هدفتان را تعیین کنید و قدم‌ها را یکی پس از دیگری بردارید. با تلاش و پشتکار رسیدن تضمینی است.

حرف آخر

هدف خود را انتخاب کنید و سپس به سؤال‌های زیر پاسخ داده و آن‌ها را بنویسید:

۱- جزئیات شرایطی که الآن دارید را تعیین کنید (ایراد کار کجاست؟ چه چیزی باید تغییر کند؟)

۲- به این سؤال پاسخ بدهید، کدام رفتار و عادت روزانه در دامن زدن به این شرایط مؤثر است؟ با خود صادق باشید لطفاً

۳- جزئیات شرایط ایدئال موردنظرتان را بنویسید. (چی شمارا خوشحال می‌کند؟ شرایط ایدئال شما کدام است؟)

۴- به این سؤال پاسخ بدهید، کدام عادت یا فعالیت شمارا به ایده التان نزدیک‌تر می‌کند؟(خوب به این سؤال فکر کنید و قدم‌های کوچکی که شمارا به مقصد موردنظرتان می‌رساند تعیین کنید.)

نوبت شماست

موانع شما کدام اند؟ کدام عادت را می‌خواهید کنار بگذارید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اپ ساز و اپلیکیشن ساز

منبع نوشته:marcandangel.com

مطالب مرتبط