چگونه به فرزندان خود ابراز عشق کنیم

درون پست – کانال لاین و تلگرام – ویتامینها

چگونه به فرزندان خود ابراز عشق کنیم. ۱۵ نکته کوچک برای ابراز عشق به فرزندان

حس خوب دوست داشته شدن، روزهای خوب تعطیلات، ساعت‌هایی که از رازهایتان برای پدر و مادرتان حرف می‌زدید، همگی نشانه‌هایی از دوست داشته شدن هستند و حال شما به‌عنوان یک پدر یا مادر، می‌خواهید همه این حس‌های خوب را به فرزندانتان هدیه کنید.

در ادامه این ۱۵ راه ابراز محبت مؤثر و ابراز عشق را باهم مرور می‌کنیم.

۱- تلفن همراهتان را کنار بگذارید

وقتی به خانه می‌روید یا بچه‌ها از مدرسه برمی‌گردند، تلفن همراهتان را حداقل به مدت نیم ساعت کنار بگذارید و شش دانگ حواستان را به بچه‌ها بدهید. این کار به بچه‌ها اطمینان می‌دهد که شما به آن‌ها توجه می‌کنید. طبق نظرسنجی که در سوئد انجام‌شده است، ۳۳ درصد از بچه‌ها از توجه بیش‌ازحد پدر و مادرشان به تلفن همراه می‌نالیدند.

۲- هنگام غذا خوردن تلویزیون ممنوع!

وعده‌های غذایی یکی از بهترین فرصت‌های باهم بودن است. فرصتی که به بچه‌ها آرامش و لذت هدیه می‌کند. به‌علاوه، غذا خوردن در آرامش موجب افزایش سلامتی و کاهش عادات بدغذایی می‌شود.

۳- ساعت خاصی خاموشی بزنید!

نمی‌دانید چه حسی دارد وقتی در تخت خواب دراز کشیده‌ای و پدر یا مادر برایت قصه می‌گوید. یک نوع قوت قلب دوطرفه است. به‌علاوه شنیدن داستان قبل از خواب ذهن کودک را پرورش می‌دهد. داستان خواندن برای فرزندان ابراز عشق است نه فقط ابزاری برای خواباندن کودک!

۴- ابراز عشق و محبت فیزیکی

بارها و بارها از مزایای ابراز محبت صحبت شده است. نیاز نیست حرکت خاصی انجام دهید. چند بار بغل کردن و بوسیدن  در روز، کار خودش را می‌کند و از بروز مشکلات رفتاری در کودکان جلوگیری می‌کند. بااینکه والدین از ابراز علاقه فیزیکی خجالت می‌کشند اما همواره حسی سرشار از حمایت و همدلی در این رفتارها نهفته است.

چگونه به فرزندان خود ابراز عشق کنیم

۵- ساعات خاصی را به بچه‌ها اختصاص بدهید

خیلی خوب می‌شود اگر والدین ساعات خاصی را به هر فرزند اختصاص بدهند. اینکه برادر و خواهرها این اطراف نیستند و فقط شما دو نفر هستید، حس خوبی به کودک منتقل می‌کند. حس دوست داشته شدن. این ساعات را به هر نحوی که دوست دارید می‌توانید پرکنید از آشپزی و ورزش گرفته تا مطالعه.

۶- با ابراز عشق و توجه به آن‌ها نظم ببخشید

هنوزم هم هستند پدر و مادرهایی که فکر می‌کنند تنبیه بدنی بهترین راه نظم بخشیدن به فرد است، درحالی‌که با این رفتار، کودک می‌آموزد که خشونت راه مؤثری برای مقابله به مخالفت‌ها و اختلاف سلیقه‌هاست. قرار نیست اگر کار اشتباهی انجام دادند، مورد بی‌مهری قرار بگیرند. آن‌ها باید بدانند که عشق شما بی‌قیدوشرط است.

۷- برایشان پیغام بگذارید

پیغام‌های بامزه، جک یا هر نوشته دیگری که دوست دارید را با او به اشتراک بگذارید. می‌توانید زیر بالش یا در جیب کتش بگذارید. این به کودک نشان می‌دهد که همچنان موردتوجه است.

۸- ارتباط چشمی

یکی از مؤثرترین راه‌های برقراری ارتباط، ارتباط چشمی است. این موضوع علاوه بر اینکه کودکان را متوجه ارزش تمرکز می‌کند، به آن‌ها می‌آموزد که ارتباط چشمی یک توانایی مهم اجتماعی است. 

چگونه به فرزندان خود ابراز عشق کنیم

۹- لبخند را فراموش نکنید

چی بهتر از لبخند؟ این به فرزندان نشان می‌دهد که حضورشان چقدر ارزشمند است. درست است که گاهی به خاطر رفتار نامناسب باید تنبیه شوند، اما در باقی مواقع لبخند را از فرزندانتان دریغ نکنید.

۱۰- الگوی خوبی باشید

تابه‌حال چند بار به بچه‌ها گفته‌اید کمربند ایمنی را ببند، به بزرگ‌ترها سلام کن، فلان کار را بکن فلان کار را نکن؟! پدر و مادرها فراموش می‌کنند که بچه به رفتار آن‌ها توجه می‌کنند نه صحبت‌هایشان، بهترین راه ابراز عشق و علاقه، نشان دادن آن است. محبت کنید، مهربان باشید و به دیگران اهمیت بدهید، آنگاه بی‌شک فرزندانتان نیز خواهند آموخت.

۱۱- در تصمیم‌گیری‌ها از آن‌ها کمک بگیرید

اینکه چه لباسی بپوشند یا برای تعطیلات کجا بروید؟ از آن دسته تصمیماتی است که می‌توانید باهم بگیرید. حتماً به کودکان تصمیم‌گیری را بیاموزید و بهترین شروع، دخالت دادن کودکان در مسائلی ازاین‌دست است.

۱۲- با آن‌ها بازی کنید

کودکان به بازی و سرگرمی نیاز دارند. نیاز دارند ساعتی را با والدین به خوش‌وبش و بازی بگذرانند. لازم نیست آن‌ها را به برنامه‌های سخت و طاقت‌فرسایی ملزم کنید. برخی فعالیت‌های غیرضروری را حذف کنید تا زمانی برای تفریح باز شود.

۱۳- نسبت به ناراحتی‌شان بی‌تفاوت نباشید

نسبت به ناراحتی‌شان بی‌تفاوت نباشید. نشان بدهید که برایتان ارزشمند هستند. شاید در مدرسه باکسی مشکل پیداکرده یا از فلان معلمش می‌ترسد، یا حتی شاید خرابکاری کرده است. مهم این است که نشان بدهید می‌تواند روی شما حساب کند. به آن‌ها بیاموزید که چگونه مشکلات را حل کنند.

چگونه به فرزندان خود ابراز عشق کنیم

۱۴- کارت‌ها و هدیه‌هایی که به شما می‌دهند را حفظ کنید

گاهی فرزندتان برای شما شعری می‌نویسد یا نقاشی می‌کشند. به‌شدت مراقب این ابراز علاقه‌های دوست‌داشتنی باشید و نشان بدهید که چقدر برایتان ارزشمند است. می‌توانید عکس‌هایی که دوست دارید را در یک سایت به‌طور مشترک آپلود کنید. این کار علاوه بر اینکه فضایی برای ثبت خاطرات خانوادگی است کمک بزرگی به کودکان نیز به‌حساب می‌آید.

۱۵- هیچ‌وقت وسط صحبت‌هایشان نپرید

اگر ماجرایی را تعریف می‌کند، هیچ‌گاه حرفشان را قطع نکنید و تا آخر تحمل‌ کنید. بگذارید کودک پذیرش و عشق را تجربه کند. اگر به صحبت‌های او توجه نکنید، رنجی را در فرزندتان بنا می‌کنید که ممکن است تا آخر عمر همراهش بماند.

ابراز عشق و مهربانی زیربنای شادی است. پس شادی را به فرزندانتان هدیه کنید.

“شادی معنا و هدف زندگی است. غایت انسان شادی است”. ارسطو

اپ ساز و اپلیکیشن ساز

منبع نوشته:lifehack

مطالب مرتبط