تاثیر کاهش استرس در تقویت حافظه

درون پست – کانال لاین و تلگرام – ویتامینها

اگر می خواهید حافظه تان به بهترین نحو ممکن کار کند کاهش استرس ها قطعاً به شما کمک خواهد کرد. در مسیر فعالیت بهینه ی مغز نقش کاهش استرس و اضطراب بسیار چشمگیر است.

وقتی تحت استرس شدید قرار می گیرید قسمت اعظم انرژی مغز صرف ناراحتی هایتان می شود در نتیجه انرژی کمتری برای پرداختن به فعالیت های مغزی و مطالب حفظی خواهید داشت. ماهیچه های بدن تحت تأثیر استرس و ناراحتی منقبض می شوند و این مستلزم مصرف اکسیژن بیشتر است بنابراین کمتر از حد مورد نیاز مغز، اکسیژن رسانی می شود.

همچنین استرس و اضطراب موجب تولید هورمون کورتیزول در بدن می شود. در کوتاه مدت بدن قدرت تحمل این هورمون را خواهد داشت اما وقتی مدت زیادی در بدن بماند سلامت فرد را به خطر می اندازد.

کورتیزول برای سلول های مغز سم است. تحقیقات نشان داده اند که استرس مزمن شانس ابتلا به آلزایمر را تا ۴ برابر افزایش می دهد.

همچنین پژوهش های اخیر دانشمندان این حوزه ثابت کرده است که فعالیت های کاهنده ی استرس تأثیرات مثبت شگرفی بر مغز خواهد داشت.

دکتر سارا لازار در بخش روان شناسی بیمارستانی در ماساچوست بر روی اثرات مدیتیشن(مراقبه) بر مغز تحقیقاتی انجام داده است. او از دستگاه اسکنر FMRI که وسیله ای است برای مشاهده ی آن چه در مغز اتفاق می افتد برای این کار استفاده کرده است. هرچه سن فرد بالاتر می رود بخش های مختلف مغز کوچک تر می شوند. آزمایشات دکتر لازار نشان داد که در افرادی که مدیتیشن انجام می دهند تأثیر پیری بر تحلیل مغز کمتر است. از دیگر خواص مدیتیشن می توان به بهبود تمرکز ذهن، کنترل هیجانات، کاهش استرس، افزایش درک و فهم و خواب آرام اشاره کرد.

degaresh.com

فعالیت مفید دیگر برای سلامتی مغز تای چی است (نوعی ورزش رزمی آرام چینی که از حرکات موجی آرام تشکیل شده). تحقیقات اخیر در دانشگاه فلوریدای جنوبی یافته های مشابهی نشان داده است. افرادی که سه روز در هفته به این ورزش می پردازند در آزمایشات حجم بیشتر مغز و نتایج بهتر در تست های حافظه و قدرت تفکرشان نشان داده اند. از دیگر خواص تای چی می توان به افزایش قدرت، چابکی، انعطاف، تعادل و بهبود حالت بدن اشاره کرد. مدیتیشن و تای چی هر دو موجب برنامه ریزی دوباره ی ذهن می شوند و آن را عاری از هرگونه استرس کرده موجب آرامش می شوند.

degaresh.com

این الگوی جدید برای ایجاد آرامش، آگاهی و تمرکز به شکل عادت درآمده موجب تغییر شما شده و حتی در زمانی که تای چی و مدیتیشن قطع می شود همچنان از این مزایا بهره مند می شویم. از همین الان برای شرکت در کلاس های مدیتیشن و ورزش های رزمی آرامی چون تای چی اقدام کنید. [ کلاس های مدیتیشن را در گوگل بیاب ] [ کلاس های تای چی را در گوگل بیاب ]

همچنان می توانید در سایت های اشتراک گذاری ویدئو نمونه هایی از سی دی های آموزشی را در این زمینه پیدا کنید. یاد گرفتن هریک از این دو موجب بهبود حافظه، تمرکز و کنترل احساساتتان و همچنین کاهش استرس می شود. استرس کمتر اثر مثبت بر تمام فعالیت های مغزی خواهد داشت و موجب می شود مغز تغییر یافته به حالت بهینه ی خود برسد.

 

ترجمه اختصاصی دگرش

منبع: pickthebrain

اپ ساز و اپلیکیشن ساز

مطالب مرتبط