چگونه جلوی چک کردن دائمی پست الکترونیک خود را بگیریم؟

امروزه آسانترین شیوه ارتباط با دیگران چک کردن روزانه ی صفحات فیس بوک، توییتر، ایمیل ها و … است. خیلی از مردم اظهار می کنند که روزانه وقت زیادی را صرف چک کردن ایمیل ها و سر زدن به فیس بوک می کنند که به نظر مشکل بزرگی به نظر نمی رسد اما می تواند تبدیل به عادتی بد و مسئله ای جدی شود.

چندین نوبت چک کردن ایمیل در روز منجر به موارد زیر خواهد شد:

۱-  صرف انرژی و زمان برای امور نامطلوب!

هنگامی که وقت و انرژیتان را در مکان نامناسب به هدر می دهید برای امور مهم زندگیتان زمانی باقی نمی ماند. امور مهمی از قبیل تکالیف مدرسه، تخیلات و اهداف زندگیتان مورد بی توجهی قرار می گیرند.

۲-  توهم انجام کاری مهم!

هنگامی که در صندوق دریافت ایمیل یا شبکه های اجتماعی مشغول جستجو هستید ممکن است انجام آنها مهم به نظر برسد ولی آیا هیچ یک از آن ها در ۵ سال آینده به دردتان خواهد خورد؟! در ۵ هفته آینده چطور؟! قبول، برخی واقعاً اهمیت دارند اما نباید غرق در آن ها شویم.

۳-  احساس ناراحتی، استرس و اضطراب

هرچه بیشتر ایمیل می خواندم عصبی تر می شدم. گاهی چیزی از دست رفته بود و گاهی ایمیل ناراحت کننده و استرس زایی بدستم رسیده بود. وقتی قسمت اعظم وقت و انرژی خودمان را صرف چک کردن ایمیل می کنیم روزها از دستمان می رود و کم کم اعتماد به نفسمان پایین می آید.

چگونه این عادت را ترک کنیم!؟

در ادامه به چند راه حل برای کاهش این زمان و ایجاد دگرش در این زمینه اشاره می کنیم:

۱-  آگاهانه این کارها را انجام بدهیم:

مهمترین مسئله آن است که بدانیم چرا این همه وقت صرف انجام این امور می کنیم؟

شاید نمی خواهیم مورد مهمی را از دست بدهیم یا به دنبال تائید و تحسینی از ایمیل های مثبت هستیم. پاسخ سوالات دوستان را بدهیم و یا فقط برای فرونشاندن احساسی درونی مبنی بر نیاز به چک کردن ایمیل ها یکی پس از دیگری! با آگاه بودن از این مسائل می توانیم هنگام بروز آن به راحتی نه! بگوییم و کار دیگری به جای آن انجام دهیم.

۲-  با خود بگویید بدترین اتفاقی که ممکن است در اثر چک نکردن ایمیل ها رخ دهد چیست؟

اگر چندین بار در روز ایمیل ها را چک می کنید تا مبادا اتفاق بدی پیش بیاید سوال بالا را از خود بپرسید. به گذشته نگاه کنید، وقتی ایمیلتان را برای مدتی چک نکرده اید چه اتفاقاتی افتاده؟ در دام فانتزی های وحشی و مصیبت باری که ذهن خلاقتان به شما تحمیل می کند نیافتید.

۳-  هنگامی که فکر چک کردن ایمیل ها به سرتان زد چند لحظه صبر کنید و بی حرکت بمانید.

 من تجربه کرده ام اگر چند ثانیه یا دقیقه هیچ کاری نکنیم خود به خود فراموش خواهد شد. سپس به فکر انجام کار دیگری به جای آن باشید.

۴-  محدودیت های مشخصی قائل شوید

 فقط یکبار در روز در صورت امکان از ایمیل ها و فیس بوک بازدید کنید. کامپیوتر و موبایلتان را در ساعات خاصی از بعد از ظهر خاموش کنید.

۵-  می توانید از تلفن هوشمند استفاده کنید و برای این کار حتی از جایتان بلند نشوید. یا آن را در جایی قراردهید که قابل رویت نباشد مثلاً کشوی دراور. این محدودیت ها کم کم چک کردن ایمیل ها را محدود خواهد کرد و باعث خواهد شد آن زمان را با افراد خانواده صرف کنیم و به جای نگاه کردن در صفحه موبایل یا کامپیوتر یک گفتگوی خوب با افراد داشته باشیم.

۶-  چک کردن ایمیل ها را در صبح به تأخیر بیاندازید. می توانیم چک کردن آن ها را به یک ساعت دیگر موکول کنیم که البته اتفاق خاصی هم رخ نخواهد داد. پس از یکی دو روز این تأخیر را بیشتر کرده و به زمانی پس از نهار یا پس از ساعت کاری موکول کنید. این کار باعث می شود روزمان را با ایمیل آغاز نکنیم و ناخود آگاه از اهمیت آن در ذهنتان بکاهید و  امور اصلی را صبح ها انجام دهید.

۷-  روزهایتان را با کارهای مهم و هیجان انگیزتری پر کنید. بازدید از شبکه های اجتماعی و ایمیل ها می تواند به پیشبرد زندگی کمک کند اما نباید جایگزین همه امور گردد. امور مهمی از قبیل طبیعت گردی، ورزش، فعالیت های گروهی، تلاش برای رسیدن به اهداف بزرگ، گفتگوهای طولانی و خوشگذرانی و تفریح!

۸-  با جایگزین کردن این فعالیت های هیجان انگیز و جالب، رودررو با دیگر انسان ها دیگر دلیلی برای صرف این همه وقت درمقابل کامپیوتر باقی نمی ماند.

ترجمه اختصاصی دگرش

منبع: positivityblog.com

منبع تصویر: flickr.com

کانال لاین و تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. donny

  الان چند تا چیز مبهمه یه کم …
  مخاطب این مطلب کیه ؟
  بعد اصلا هدف از این مطلب چیه ؟ کم کردن زمان جلوی کامپیوتر بودن ؟ الان جز اسپم که هیچی ، خیلیا کاراشون رو با ایمیل انجام میدن .
  این چند روزی که جیمیل قطع بود هرکی وی پی عن هم استفاده نمیکرد ، میرفت میخرید که بره تو جیمیل … بعد الان تو این عصر ارتباطات که مردم از ایمیل بیشتر از تلفن استفاده میکنن میگی بیخیال چک کردن ایمیل شو ؟
  الان واقعا چک کردن ایمیل معظل شده ؟

  پاسخ
  1. سردبیر

   با تشکر از شما donny
   زاویه نگاه ما به موضوع در خصوص کسانی است که به شیوه ایی اعتیاد گونه عادت به چک کردن ایمیل دارند.
   وگرنه استفاده طبیعی از ایمیل اصلا موضوع بحث ما نیست و صحبت شما کاملا درست است.

   پاسخ
 2. آذر

  بله هین طوره اون بخشی که مربوط به کار افراد میشه رو که نمیگن که! حالا بخش SPAM هم نه ولی خودمونیم ایمیل های خبری و جوک و اطلاعات مختلف خیلی زیاده! و گاهی خوندن همشون وقت گیره!

  پاسخ
 3. ‍پینگ بک: گزاره‌ها » لینک‌های هفته (۱۰9)

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *