۷ درس برای زندگی خوب از استفان کاوی

استفان کاوی را بیشتر در ایران با کتاب معروفش “هفت عادت مردمان موثر” می شناسیم.کتابی که ترجمه بسیار زیبای خانم گیتی خوشدل بر لذت خواندن آن افزوده است. استفان کاوی یکی از معروفترین و برترین متخصصان مباحث مدیریت سازمانی و رهبری در دنیاست. در این مطلب که حاصل جمع آوری دیدگاه های اوست با ۷ پند او برای خوب زیستن آشنا می شویم.

برای آشنایی بیشتر با استفان کاوی و کتاب های ترجمه شده اش به فارسی از لینک های زیر استفاده نمایید.

[استفان کاوی کیست؟]

[کتاب های استفان کاوی به فارسی کدامند؟]

سردبیر دگرش


۱) در مورد ضعف های خودت و دیگران مشاجره نکن! وقتی مرتکب اشتباهی شدی بپذیر! تصحیحش کن و تجربه ای بیاندوز.

مشکل: عملی بی فکر و غلط انجام داده ای یا اتفاقی ناگوار مانند طلاق یا ورشکستگی افتاده است. اکنون احساس گناه می کنی یا کسی یا چیزی را( همسر قبلیت یا شرایط بد اقتصادی) در آن سهیم می دانی.

راه حل: درست نگاه کن تا مطمئن شوی حداقل تا حدودی خودت مسئول بوده ای. شاید در زندگی خصوصیت به اندازه کافی اجتماعی و مهربان نبوده ای یا شاید قبل از شروع به کارت تحقیقات کافی نداشته ای. باید اشتباهت را بپذیری. سخت است! اما اعتراف به اشتباه نزد هرکسی که باشد موجب افزایش احترام و اعتبارت خواهد شد. سپس سعی کن آن را با یک معذرت خواهی صادقانه یا عملی تلافی جویانه جبران کنی! و در پایان تلاش کن تجربه ای از آن کسب کرده و دیگر تکرارش نکنی.

دگرش

۲) از تخیلاتت بیرون بیا! در گذشته زندگی نکن!

مشکل: اتفاق بدی در زندگی ات رخ داده است. کودکی غمگینی داشته ای یا با فقر دست و پنجه نرم کرده ای و یا بیماری ای را پشت سر گذاشته ای. این مسائل زندگی اکنونت را تحت تأثیر قرارداده و سرعت رشدت را کاهش داده است.

راه حل: بدان که گذشته ی تو آینده ات نیست. مطمئناً تا بحال سرگذشت تلخی داشته ای اما تو هنوز زنده ای و قلب و مغزت کار می کند و رؤیاهایت می بالد(ممکن است به همه چیز شک داشته باشی، که امری کاملاً طبیعی است). انعطاف پذیر باش و بهترین زندگی ها را در ذهنت تجسم کن همان ها که همیشه آرزویش را داشتی و آرام آرام قدم به آینده بگذار.

۳) همیشه فکر می کنیم چیزها در واقع همان طوری هستند یا باید باشند که دیده می شوند و نگرش و رفتار ما هم بر اساس همین تصورات شکل می گیرد.

مشکل:  روزی یکی از معلمان قدیمی گفته است که تو نویسنده ی خوبی نخواهی شد. اگرچه به داستان و شعر علاقه مند هستی اما امیدی به انتشار آن ها نداری چون فکر می کنی آن پیشگویی درست بوده است و به همین دلیل حتی تلاش هم نمی کنی.

یا پدر و مادرت معتقد بوده اند پول شیطان است و در حالیکه ایده ای خوب و پرسود در سر داری هیچ اقدامی نمی کنی چون فکر می کنی حرفشان درست است.

راه حل: تصورات و تفکراتت را به چالش بکش! آن چه دیگران می گویند تنها در مورد خودشان صدق می کند نه تو! اگر پیام های منفی قدیمی را نمی توانی فراموش کنی سعی کن پیام های جدیدی ازکسانی که مورد اعتمادت هستند دریافت کرده و جایگزین آن ها کن. مهربانی و عشقی قوی طلب کن! استعداد ها و ایده های خوب باید پرورده شوند پس اجازه بده رشد کنند و بالنده شوند.

۴) چراغی فراراه باش نه داوری سخت گیر! الگو باش نه منتقد!

مشکل: دیگران کارهایی انجام می دهند که مورد پسند تو نیست. می توانی از بالای گود فریاد لنگش کن سر دهی! و این انتقاد ها را با دیگران در میان بگذاری. اما بدان که این کار موجب تحقیر خودت می شود.

راه حل: بدان همیشه کسانی هستند که خلاف علایق و تمایلات تو گام بر می دارند و انتقاد و قضاوت کاری از پیش نمی برد و فایده ای نخواهد داشت. شاهد رفتارها و کارهای اشباه بودن آزاردهنده و ناامید کننده است. در مقابل این ناامیدی ها بایست و کاری انجام بده. سعی کن در همه ی امور الگو و نمونه باشی. مطمئن باش می توانی منشاء تغییرات مثبت برای دیگران و اغنا و ارضای خودت باشی.

دگرش

۵) یکی از مهم ترین شیوه های آشکار ساختن شرافت و صداقت وفادار ماندن به کسانی است که در جمع حضور ندارند. برای این کار باید در وهله ی اول اعتماد کسانی که حضور دارند را جلب کنیم.

مشکل: در یک مهمانی حضور داری و شخصی که در کنار تو است شروع به غیبت پشت سر یکی از دوستان مشترکتان می کند یا جوکی نژادپرستانه یا جنسیتی تعریف می کند. شما آن موقع اعتراضی نمی کنید تا جو سازی نشود و آدمی تعصبی و خشک نشان داده نشوید. وقتی به خانه می رسید احساس بدی به شما دست می دهد ولی به خودتان می گویید این فقط یک مهمانی ساده بود که بعدها هیچ کس چیزی به یاد نخواهد آورد.

راه حل: مهم نیست مهمانی ای کوچک بوده یا مراسمی بزرگ و باشکوه! این اظهارنظرها همه منجر به منفی نگری و پیش داوری خواهد شد. وقتی کسی چیزی می گوید که با آن مخالف هستی همان وقت مخالفتت را اعلام کن. در نگاه اول این کار ترسناک به نظر می رسد و  مطمئناً مورد بازخواست و انتقاد شخص قرار خواهی گرفت. ولی تمام کسانی که آن جا هستند به خاطر این عمل، تو را تشویق و تمجید خواهند کرد. احتمالاً آن ها هم با تو هم فکر هستند اما جرأت اظهار نظر ندارند. بگذار تو با شهامت باشی و افراد دیگر را نیز به این کار ترغیب نمایی.

۶) وقتی تصمیم به تغییر خودمان می گیریم در مقایسه با زمانی که منتظر تغییر در اطرافمان می شویم  میزان کارایی و بهره وریمان به شدت بالا می رود.

مشکل: فرض کنید به شدت مقروض هستید، شغلی خسته کننده دارید و یا از رابطه ای که ایجاد کرده اید راضی و خشنود نیستید. در رؤیاهایتان تجسم می کنید در قرعه کشی یکی از بانک ها برنده شده اید، شغل مناسبی یافته اید و یا … ولی هیچ کدام رخ نمی دهد.

راه حل: با قدرت حرکت کن. همه چیز به خود تو بستگی دارد. قدم به قدم جلو بیا و موانع را از سر راه بردار. سعی کن هر ماه اندکی ذخیره کنی تا بتوانی قرضت را ادا کنی. هر روز به لیست مشاغل جدید سری بزن. در کلاس ها و گروه های جدید ثبت نام کن و با افراد جدید آشنا شو. حرکت منجر به پیشرفت می شود.

دگرش

۷) زندگی کن، عشق بورز و لبخند بزن

مشکل: با جدیت زندگی می کنی ولی در واقع زندگی ای در کار نیست! از صبح تا شب کارهای بسیار و مسئولیت های سنگین را به انجام می رسانی ولی ساعت خوشی نداری؟! خوشگذرانی و تفریح هایی که با دوستانت داشتی را به خاطر می آوری اما آن ها تکرارشدنی نیستند؟!

راه حل: مسئولیت هایت را سبک تر کن. سال های زیادی از عمرت باقی مانده است. از زندگی ات لذت ببر. تفریح کن به انسانها و حیوانات عشق بورز و بلند بخند. دوراندیش باش. دوست داری پس از مرگ اطرافیانت چه چیزهایی به یاد بیاورند؟ هنرت؟ کارهای خوبت؟ تفکرات عمیقت؟ زندگیت را تغییر بده و نشانی از خودت بر جای بگذار. از همین الان شروع کن.

ترجمه اختصاصی دگرش

منبع:  pickthebrain

کانال لاین و تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

19 نظر

 1. آذر

  با تشکر از سردبیر و همکاران خوبتان از اینکه در شروع متون اطلاعات اضافی و البته سودمندی در اختیار خوانندگان می گذارید ممنون.
  موفق باشید دوستان

  پاسخ
 2. علی

  بسیار سپاسگزارم، سبک کار سایت (منظور نتیجه وخروجی یه کار گروهیه!) حس خوبی بهم میده، کم کم داره تو ایران هم سایت های استاندارد و خوب مثل شما راه میافته.
  این سایت رو به دوستام معرفی کردم.
  اگه امکان معرفی به دوستان هم توی سایت تعبیه بشه، خوبه!
  (مانند: http://wordpress.org/extend/plugins/send-link-to-friend)

  پاسخ
  1. سردبیر

   علی عزیز از نظرت نسبت به دگرش سپاسگزارم و خوشحالیم که فعالیت تیم دگرش مورد توجه شما قرار گرفته. تداوم فعالیت ما همراهی شماست. پیشنهاد شما را هم بررسی کرده و حتما به خدمات سایت اضافه خواهیم نمود. همیشه دگرش را میهمان نظرات خودتان کنید.

   پاسخ
 3. كنعان تبريز

  سلام
  خیلی عالی است که سایتهای محکم ومتین وپرباری مثل سایت شما درخدمت هم میهنان عزیز وجود داشته باشد در مراجعات بعدی عرایض بیشتری برایتان دارم.موفق وپیروز باشید.

  پاسخ
 4. سردرگم

  سلام
  من هم که هر وقت میام ساییتون ازش لذت می برم به چند دلیل
  از طراحی ساییتون خوشم اومده
  فونت های خوبی برای مطالبتون انتخاب کردید
  رنگ های مناسب و شکل های متناسب و اینکه عین سایت های دیگه خیلی صفحاتتون شلوغ نیست که هر صفحه مدام پر از تبلیغ و نمایندگی و لینک به سایرسایت ها باشه و این یک نقطه قوت هست…..البته نظر من اینه….همین طوری صاف و ساده تر باشه بهتره….خیلی شلوغش نکنید …..
  و اینکه بخواید عین سایت های دیگه در هر صحفه سایت مدام لینک و معرفی سایت های دیگه توش باشه و یا اگهی های مختلف یا قرار دادن انجمن و فروم ، امکان چت ، دانلود های متفرقه و و و و …..، فک می کنم ساییتون از اون جذابیت اولیه دوری کنه….
  یکی از علت های حذب ، می تونه همین سادگی و خلوت بودن سایتتون باشه که باعث جذب می شه و در این صورت هدف سایتتون واضح تر هست و تمرکزتون و همت تون برای ارتقای سایتتون در راستای یه هدف واحد افزایش پیدا می کنه

  پاسخ
  1. سردبیر

   باعث افتخار ماست که سایت دگرش توانسته است به غیر از مطالبی که منتشر می کند از نظر بصری نیز برای شما آرامش بخش باشد. دقیقا از ابتدای راه همین هدف را داشته ایم، محیطی که در آن راحت بتوان مطلبی را خواند و از دیگر نوشته ها و رویداد ها آگاه شد. گرداندگان دگرش خود نیز همانند شما مخاطب دیگر سایت ها هستند و دقیقا آنچه را خود نمی پسندیم و با آن راحت نیستیم را به شما نیز معرفی نخواهیم نمود و تلاش خواهیم کرد در توسعه های آتی برای راه اندازی فروم و انجمن ها نیز همین شیوه و روش را ادامه دهیم. با تشکر از شما

   پاسخ
 5. رويا

  سلام مطالبتون واقعاعالی ومفیدن من یه ادم افسرده وبی حوصله هستم با کمک سایت شماسعی میکنم ازاین به بعداززندگیم لذت ببرم وبه هدفهایی که دارم باتلاش خودم برسم.ممنون از زحماتتون.

  پاسخ
 6. فردین معرفتی

  سلام و عرض اخلاص من از افغانستان هستم کشوری که سال ها جنگ و بدبختی را دیده است .و اولین بار است که با سایت زیبای دگرش آشنا شدم ، با اولین نگاه دانستم که مطالب این سایت بسیار مفید و پر بار است و برایم بسیار جذاب و آموزنده خصوصا که ما مردم مدت زیادی است که از تحصیل و تعلیم بدور مانده ایم . از مطالب زیبای تان بسیار سپاس و تشکر

  پاسخ
 7. محمد

  سلام وخسته نباشید خدمت شما
  باتشکر ازسایت خیلی خوبتون من هم نیز ازافغانستان هستم کشوری که درسه دهه جنگ ویران وخراب شده و همه اطفال ونوجوانانشون از درس و تعلیم عقب موندن من واقعا خیلی خوشحال هستم که تونستم این سایت رو پیداکنم و درحقیقت ازین سایت لذت میبرم راستش این سایت به ما کمک میکنه تا همیشه درسعی این باشیم تا درهرکاری کنجکاوو پیروز باشیم و اعتمادبه نفس قویی بهمون رخ میده وهمچنین نگرانی ذهنی مون رو ازبین میبره خیلی ممنون از سایت دگرش به امیدکامیابی های بیشتراین سایت بدرود..

  پاسخ
 8. محمد تقي رفيعي

  ممنون از لطفتون میخاستم ببینم کتاب هفت عادت مردمان موثر میتونم خرید اینترنتی کنم ممنون

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *